Tarta z karmelizowanym czosnkiem – OBFITOŚĆ

 Tarta z karmelizowanym czosnkiem – OBFITOŚĆ

Tartę z karmelizowaną cebulą robiłam już nie raz, ale tartę z karmelizowanego czosnku – nigdy! Jednak na tyle zaintrygował mnie ten przepis, że postanowiłam go przygotować. Ciasto jakie wykorzystamy do przygotowania paelli to ciasto francuskie, które możemy swobodnie kupić w sklepie (raz tylko zdarzyło mi się je robić i stwierdzam, że zdecydowanie prościej, a przede wszystkim szybciej jest kupić gotowe ciasto w sklepie). Czosnki (trzy główki według przepisu, ale u mnie dwie z uwagi na to, że moje były wyjątkowo duże), należy obrać włożyć do rondelka i zagotować, a następnie blanszować. Następnie czosnki karmelizujemy, przesmażając je na oliwie i dodając octu balsamicznego, cukru i wody oraz posiekanych, świeżych ziół – rozmarynu i tymianku. Czekamy, by z płynu zrobił się gęsty syrop. Wszystko to robimy, gdy nasze ciasto piecze się w piekarniku (wpierw przykryte papierem, a następnie – bez papieru). Wspaniałym składnikiem tarty są sery kozie – jeden miękki kremowy, drugi twardy, starty na tarce. Jednak by osiągnąć pełnię szczęści, po upieczeniu cista pokrywamy je nie tylko skarmelizowanymi  czosnkami, serami kozimi, ale dodatkowo polewamy śmietaną rozbełtaną z dwoma jajkami.

Efekt końcowy był dobry, choć zapewne posmak grillowanego czosnku, wprowadził element zaskoczenia. Był bowiem lekko słodki i lekko „mocny w smaku” jednocześnie. Sery wspaniale komponowały się z czosnkami i jajkami. Dla zrównoważenia smaku, mimo wszystko lekko słodkiego, wybijającego się na pierwszy plan, całość posypałam pieprzem czarnym z młynka. Wówczas uzyskałam harmonię smaku, której mimo wszystko, trochę mi brakowało.

Nie wiem, czy zdecyduję się zrobić ją ponownie, gdyż jest jeszcze tyle nowych i dotychczas odkrytych przeze mnie smacznych dań, ale wiem, że dla tych, którzy kupią książkę Obfitość, poleciłabym ją, by ocenili tartę według własnych upodobań smakowych.

Ocena potrawy:

Smak: dobra

Czas przygotowania: ponad 2 godziny (w tym dwukrotne pieczenie ok. 1 godz. I 45 min)

Stopień trudności: średnie

Dostępność produktów: duża

Polecam: raczej tak

Dodaj komentarz