Sałatka z ciecierzycy i bakłażana w przyprawach – Dobre życie

Sałatka z ciecierzycy i bakłażana w przyprawach – Dobre życie

Z przepisu tego korzystałam wielokrotnie. W zasadzie był jednym z pierwszych (jeśli nie pierwszym), który wykonałam z tek książki i który zawierał cieciorkę. Potrawa nazwana została przez autorkę przepisu sałatką, ale dla mnie jest to danie obiadowe, najlepiej smakujące na ciepło – pożywne i zdrowe. Składniki, które się w nim znajdują, pokochają wszyscy – nie tylko wegetarianie czy weganie.

Obok przywołanej już cieciorki wykorzystujemy do przygotowania tej potrawy – papryki: zieloną i czerwoną, bakłażana, pomidory, czosnek i kolendrę. Całość pięknie integruje przyprawa curry. Wszystkie warzywa smażymy na oliwie, w garnku o grubym dnie, według przepisu, zaczynając od cebuli i papryki. Ja osobiście zawsze zaczynam od bakłażana, z dwóch powodów – lubię gdy jest mocno podsmażony czy zgrillowany, ponadto należy on do rodziny psiankowatych, która według japońskiej diety makrobiotycznej niestety powinna być wykluczona z diety. Warzywa do niej należące jak na przykład pomidory, ziemniaki i nasze bakłażany uznaje się bowiem w surowej postaci za trujące. Z drugiej jednak strony, pamiętajmy, że odpowiadające za fioletowy kolor bakłażanów, znajdujące się w nich antocyjany, to związki fenolowe wpływające na kondycję organizmu, pełniące funkcje ochronne, w tym przeciwnowotworowe. Jako ciekawostkę dodam, że bakłażan to… podobnie jak pomidor owoc, a nawet – jagoda. Poddanie obróbce cieplnej bakłażana wyeliminuje, mogące wystąpić po jego spożyciu, niestrawności czy zatrucia. Dlatego też robiąc jakiekolwiek danie z bakłażanem, wpierw zaczynam od jego przygotowania (wcześniej także solę, by stracił gorycz i nie chłonął zbyt dużo oliwy podczas smażenia).

Bardzo polecam Wam ten przepis  – niezależnie czy przygotujecie go z myślą o sałatce zjedzonej następnego dnia, czy też jako danie obiadowe, skonsumowane tuż po jego przygotowaniu. Dodam, że dla uzyskania wyrazistości i charakteru potrawy, dodaję do niej papryczki chili lub pieprzu cayenne – palce lizać!

Ocena potrawy:

Smak: bardzo dobry

Czas przygotowania:  ok. 30 min

Stopień trudności:   łatwy

Dostępność produktów:   duża

Polecam:  zdecydowanie tak!

Dodaj komentarz