Mołdawskie spirale serowe – Mamuszka

Mołdawskie spirale serowe

Nie mam przekonania do dań na bazie mąki, szczególnie pszennej, stąd też chyba nie wychodzą mi one najlepiej. Mam nadzieję, że znajdzie się osoba, która posiada książkę Mamuszka i podzieli się ze mną opinią na temat tego ciasta z serem.

Ciasto składa się z kilku składników: 1 jajka, 360 g mąki, 175 ml ciepłej wody, 4 łyżek oleju i 400 g solonego twarogu lub fety. Ja mając na względzie, że miałam fetę, a feta jest dość słona, zmieszałam ser twarogowy z fetą – w sumie dało mi to ok. 350 g sera, co uważam za wystarczającą ilość. Jak widzicie – nie ma w tym przepisie drożdży… dobrze i niedobrze.

Po zmieszaniu wszystkich składników i wyrobieniu ciasta (musi być w miarę rzadkie, lekko klejące się), wkładamy je do lodówki na co najmniej 30 minut. Następnie wyrabiamy ciasto dzielimy na dwie równe części i rozwałkowujemy bardzo cienkie (ma to ogromne znaczenie) placki o średnicy każdy 30 cm. Ciasto unosimy do góry, opieramy jego krawędzie na grzbietach dłoni lub na kostkach i dość sprawnymi i szybkimi ruchami rozciągamy. Jeśli się pojawią dziury – zdaniem autorki, mamy się nie przejmować. Ostatecznie ciasto (każdy z placków) ma mieć ok 60-80 cm, a zatem musi być bardzo, bardzo cienkie, niemal przezroczyste. Następnie na pierwszą warstwę nakładamy cześć sera, przykrywamy drugim plackiem i ponownie nakładamy masę serową. Zwijamy je w długi wałek i wykręcamy – tak jak pranie. Te czynności wymagają precyzji, ale przede wszystkim szybkości działania. Ciasto jest cienkie, a nadzienia dużo, więc szybko się „rozchodzi” i pęka. Zwinięte w wałek i wykręcone ciasto teraz formułujemy w spiralę. Wkładamy do naczynia, smarujemy odrobiną oliwy i rozbełtanym jajkiem i pieczemy ok. 40 minut.

Po wyjęciu z piekarnika ciasto było dobre, ale na drugi dzień jego walory smakowe spadły niemalże do zera 🙁 Zrobiło się ono gumowe i ciężkie. Zgodnie z zaleceniem zawartym w przepisie powinno być skonsumowane zaraz po wyjęciu, ale jego jest naprawdę dużo. Myślę, że dla minimum 6 osób. My nie daliśmy rady je od razu zjeść…

Ocena potrawy:

Smak: przeciętny

Czas przygotowania: ok. 1,5 godziny

Stopień trudności: średnie

Dostępność produktów: duża

Polecam: nie

 

 

 

Dodaj komentarz